تبلیغات
دارو - داروی گیاهی ضد سرطان در کشور تولید شد

داروی گیاهی ضد سرطان در کشور تولید شد

شنبه 17 اردیبهشت 1390 01:13 ق.ظ

نویسنده : شیرین اصغری
با تلاش یك دانشمند فقید 
داروی گیاهی ضد سرطان در كشور تولید شدمحققان ایرانی موفق به تولید یك داروی جدید ضد سرطان با منشأ گیاهی و دریایی و بدون عارضة جانبی شدند كه می‌تواند در افزایش کیفیت زندگی برخی از بیماران سرطانی مؤثر واقع شود.
 


دكتر رضایی زاده، مدیرعامل موسسه دانش بنیان سیمرغ حكمت در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهاركرد: «حصا.آ»(HESA-A) یک ترکیب بیولوژیک طبیعی با منشأ گیاهی و دریایی و بدون عارضة جانبی است كه می‌تواند در افزایش کیفیت زندگی برخی از بیماران سرطانی مؤثر واقع شود. این دارو حاوی بسیاری از ترکیبات ارگانیک، مینرال‌ها و عناصر کمیاب مانند سلنیوم، وانادیوم، نیکل، تیتانیوم، روی، استرانسیوم و... است که اثرات آنتی‌اکسیدانی، ضدالتهابی، ظرفیت آنتی‌کانسری و قدرت ویژه در حفاظت کبدی این مواد و این داروی گیاهی به اثبات رسیده است.

وی با اشاره به تلاش‌های 20 ساله زنده‌یاد دكتر امرالله احمدی به عنوان مبدع این داروی گیاهی در خصوص مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته درباره تاثیرات این دارو بر بهبود كیفیت زندگی بیماران سرطانی، تصریح كرد: در آخرین مطالعه منتشر شده حصا.آ (2010) در ژورنال اینتگریتیو کانسر تراپی (Integrative Cancer Therapy)، پنجاه بیمار مبتلا به سرطان پیشرفتة کولون با متاستاز به کبد به مدت شش ماه مورد بررسی قرار گرفتند و بهبود قطعی کیفیت زندگی بیماران بر اساس معیار کارنوفسکی، بدون هرگونه عارضة جانبی، مشاهده شد. افزایش اشتها و وزن، بهبود عملکرد، احساس بهتر بودن و کاهش درد از جملة این آثار است.

رضایی‌زاده با بیان اینكه ادامة حیات بیماران تا پایان مدت مطالعه، علی‌رغم پیش‌بینی طول عمر متوسط یک ماهه برای ایشان، نکته قابل توجهی بوده است، افزود: در مطالعة محدود‌تری که نتایج آن در سال 2009 منتشر شد 30 بیمار مبتلا به سرطان متاستاتیک کبدی بدون هیچ طرح درمانی طی دو ماه گذشته، به مدت 12 هفته روزانه 50 میلی گرم بر كیلوگرم از داروی HESA-A به شکل قرص دریافت کردند. تغییرات وزن و دمای بدن، وضعیت اشتها، دردهای شکمی، سایر دردها و معیارهای عملکردی کارنوفسکی در هفته های 0, 1, 4, 8 و 12 بررسی شد و نتایج به گونه‌ای بود كه تجویز دارو باعث افزایش معنی‌دار اشتها و کاهش معنی‌دار دردهای شکمی و دردهای مرتبط در بیماران شده و حداکثر اثر درمانی در هفته چهارم مشاهده و تا هفته دوازدهم ادامه داشت.

وی خاطرنشان كرد: براساس بررسی انجام شده، مصرف این دارو همچنین باعث افزایش کیفیت زندگی بر اساس معیار کارنوفسکی شده كه این تغییرات از هفته اول ایجاد شد و به صورت معنی‌داری بارز بود. همچنین کاهش معنی‌داری در آنزیم‌های کبدی در ماه دوم و سوم مطالعه مشاهده شد که نشان‌گر اثرات حفاظت کبدی دارو می‌باشد. بدین ترتیب، دارو در طی 12 هفته دوره درمان باعث افزایش معنی‌دار اشتها، بهبود معیار کارنوفسکی و کاهش درد شد و اثر کاملاً مثبتی در افزایش سطح کارایی و ارتقاء کیفیت زندگی و کاهش عوارض بیماران داشت.

وی اضافه كرد: تمامی مطالعات پایه، سلولی و حیوانی (سم‌شناسی، سیتوتوکسیسیتی، موتاژنیسیتی، سمیت جنینی، تست ایمز، اثر بر رده‌های سلول سرطانی و...) و شواهد مستند بالینی، نشانگر مکانیسم‌های اثر مختلفی برای این دارو است که به طور عمده شامل اثر القاء آپوپتوز، آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی، ضد ویروسی و تعدیل سیستم ایمنی (سلولار و هومورال) است. عملکرد اختصاصی دارو بر روی رده سلول‌های سرطانی بدون تخریب رده سلول‌های طبیعی از ویژ‌گی‌های منحصر بفرد حصا.آ می‌باشد به ‌طوری‌که این دارو تا صد برابر دوز مورد استفاده در بالین بدون سمّیت بوده و در دستة داروهای «فاقد عوارض قابل مشاهده» (NOAEL) قرار می‌گیرد.

رضایی‌زاده با اشاره به اینكه «حصا.آ» به تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده و توسط یك شرکت بزرگ داروسازی به تولید رسیده است، درباره نحوه مصرف این دارو به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: این دارو نیز مانند هر داروی دیگری باید زیر نظر پزشک متخصص و با اطلاع متخصصان سرطان مصرف شود. بهترین میزان مصرف برای این دارو روزانه 50 میلی گرم بر كیلوگرم در دو وعده به شکل خوراکی است كه بهتر است نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود اما در صورتی که سابقه التهاب یا زخم معده وجود داشته باشد می‌تواند بعد از غذا و یا همراه با آن میل شود.

به گفته وی با بررسی‌های صورت گرفته تاکنون عوارض جانبی خاصی برای این دارو مشاهده یا گزارش نشده است اما احتیاط در مصرف این دارو برای بیماران دارای سابقة سنگ کیسه صفرا، واریس مری و معده با منشأ کبدی و نیز در هنگام بارداری و شیردهی با توجه به نظر پزشک معالج ضروری است.

وی در پایان در رابطه با طول دوره مصرف این دارو اظهار كرد: بهترین دوره مصرف این دارو با دوز درمانی ذکر شده از یک ماه تا سه ماه مداوم بوده كه می‌تواند با نظر پزشک معالج تا زمان لازم ادامه یابد. ضمناً اکیداً توصیه می‌شود از «حصا.آ» به عنوان داروی مکمل استفاده شده و سایر درمان‌های بیمار در طول مصرف این دارو قطع نشود.

گفتنی است، دکتر امرالله احمدی، مبدع داروی حصا.آ پس از سال‌ها تلاش خستگی ناپذیر برای كاهش آلام مبتلایان به بیماری‌های صعب العلاج 25 دی ماه سال گذشته پس از تحمل درد و رنج ناشی از بیماری دارفانی را وداع گفت.


وی در سال 1332 در روستایی بین خمین و اراک متولد شده و دوره ابتدایی تحصیلات را در روستا و دوران متوسطه و دبیرستان را در شهر اراک به اتمام رساند. بعد از آن در سال 1353 جهت تحصیل در رشته پزشکی وارد دانشگاه اصفهان شد و بعد از هفت سال به درجه دکتری عمومی نائل شده و در سال 1363 دوره رزیدنتی را در رشته چشم پزشکی آغاز کرد.

وی در سال 1367 به مدت یک سال دوره بعد از تخصص را در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی (بیمارستان لبافی نژاد) در قسمت آنتریورسگمنت گذراند.

دكتر احمدی در فاصله سالهای 1990 تا 1992 میلادی در رشته آنتریورسگمنت در شهر فونکس ایالت آریزونای آمریکا به ادامه تحصیل پرداخت.

وی حین دوران تخصصی با توجه به وجود بیماری های صعب العلاج و لاعلاج کار تحقیق را در این مسیر شروع کرد. از فعالیت های ایشان می توان به تحقیق و کشف دارویی برای بیماران M.S، کار بر روی داروی جلوگیری از سکته قلبی و کشف دارویی با منبع گیاهی برای بیماران دیابتی اشاره كرد.

از جمله رهیافتهای علمی این محقق فقید، کشف و ثبت داروی ضدسرطان «حصا -آ» است که کاربردی موفق در بیماران سرطانی، چشمی و پوستی از خود نشان داده است. دکتر احمدی قسمتی از عواید کشف این دارو را وقف هزینه تحصیل نخبگان كرده است.

داروی حصا ( HESA-A)، یک داروی کاملا ایرانی با منشأ گیاهی و دریایی است که اثرات بسیار قابل توجهی در درمان ایدز، انواع سرطان‌ها و هپاتیت‌ها، آسم و برخی بیماری‌های دشوار داشته است و در حال حاضر به طور رسمی در کشور تولید می‌شود. 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 17 اردیبهشت 1390 02:27 ق.ظ